top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תilanzomer

"החיים כג'יפ" - חזרה לחיים אחרי משבר זוגישבועיים לפני שחזרה ארצה מביקור בארץ מולדתה, בישרה לי ה"היא" בטלפון שהיא רוצה לסיים את הנישואין שלנו אחרי חמש שנים אינטנסיביות ומלאות.

נשברתי לחתיכות, התפרקתי, אפילו מחשבות על מוות עברו לי בראש...

לאט לאט ובהרבה תשומת לב, טיפלתי בעצמי כמו שהייתי רוצה שיטפלו בי, נתתי לעצמי הרבה תשומת לב, עשיתי הרבה דברים נכונים ונחוצים והחיים הפכו לאט ובעקביות, לחיים טובים יותר ויותר. החלטתי לכתוב ולשתף אתכם בדרך הטיפולית שלי, שאותה יישמתי על עצמי ושהובילה אותי לשלבים הבאים בחיי.

אתחיל ואספר לכם שאני איש חינוך וטיפול, ומלווה אנשים בתהליכי התמודדות עם משברים כבר כ-11 שנים. את עבודתי זאת שיכללתי במהלך חמש השנים האחרונות בהן עבדתי כמדריך ב"כפר איזון" ויצרתי תוכנית-תהליך שעניינו "חזרה לחיים אחרי משבר".

משבר, כשמו כן הוא, שובר את התפישה שלנו לגבי עצמנו ולגבי החיים, או כפי שהפסיכולוגים מכנים זאת, את ה"אני". אז אם נתאר את התורה כולה על רגל אחת – צריך פשוט להרכיב את החתיכות מחדש לכדי "אני" שלם, מוצלח לפחות (ועדיף יותר) מה"אני" הקודם, על מנת לחיות חיים טובים.

כשאני מתבונן בתהליכי הצמיחה והבנייה של חיים טובים, אני רואה ארבע תחומים עיקריים, מעין "ארבע גלגלים" עליהם נוסעת מכונית חיינו (ועדיף, אם כבר משדרגים, ג'יפ חיינו...): משפחה, חברים, מקצוע ותחביבים. ארבעת התחומים הללו נושאים את עיקר חיינו ומשמעותם, מגדירים אותנו אל מול עצמנו ואל מול העולם מסביבנו, ותהליכי בנייה, חיזוק, איזון ותיאום שלהם, מאפשרים לנו "לחזור לדרכים" ולהתקדם במסע המאתגר הזה שנקרא "החיים".

נשמע פשוט, האמת היא שזה באמת די פשוט באופן תיאורטי, אבל מה לעשות כשחלק מהגלגלים התפרקו לגמרי (בייחוד "גלגל המשפחה" במקרה שלנו) או עברו לרשותה של האקסית, או התאדו להם במסגרת חיי המשפחה התובעניים ("גלגל החברים" ו"גלגל התחביבים" בדרך כלל).

זה קצת כמו לחזור לחיים אחרי ניתוח או מחלה ממושכת. הגוף נחלש, השרירים התנוונו ומתקשים לעשות את העבודה והרופא ממליץ על פיזיותרפיה בהתחלה ואולי אפילו על חדר כושר וספורט בהמשך... אז זה בעצם ממש כך, כמו שרירים שנחלשו או התנוונו וצריך להחזיר אותם לתפקוד, רק צריך לעשות את זה, יום אחרי יום, שבוע אחרי שבוע, חודש אחרי חודש, עד שחוזרים לדרך - לחיים טובים.

אז בואו ניקח רגע להבין ביחד מה קרה לגלגלים שלנו בשנים האחרונות...

גלגל המשפחה

אז כמו שכבר אמרתי, זה הגלגל הכי שבור במקרה שלנו. עיקר התפישה המשפחתית שלנו עבר בשנות הזוגיות מהשתייכות למשפחה של ההורים (אמא ואבא, אחים, סבא-סבתא, דודים וכולי) למשפחה החדשה שיצרנו, בת-הזוג, הילדים (אם יש), ואפילו ההורים והאחים שלה... זה תהליך בריא ונורמלי באופן כללי ומשקף את הפסוק המפורסם מספר בראשית : "עַל כֵּן יַעֲזָב אִישׁ אֶת אָבִיו וְאֶת אִמּוֹ; וְדָבַק בְּאִשְׁתּוֹ, וְהָיוּ לְבָשָׂר אֶחָד"(פרק ב', 24) . אבל מה לעשות – עברנו ניתוח קשה וטראומתי של חיתוך ה"בשר אחד" ועכשיו צריך ליצור את הגלגל הזה מחדש, להיזכר, לבחור ולהשקיע תשומת-לב.

גלגל החברים

ברוב המקרים, בלי לשים לב ומבלי להתכוון, העברנו מרבית מתשומת הלב שלנו, שהוקדשה בעבר לקשרים משמעותיים עם חברים, לגלגלי המשפחה ו/או המקצוע, וכעת, בעת המשבר, אנחנו מגלים שגלגל החברים שלנו חלוד, מפונצ'ר ואולי אפילו קרוע...

תהליך זה הוא מוכר וידוע, לא המצאנו אותו ואנחנו לא הראשונים שמוצאים את עצמם במצב זה, אבל עכשיו אנו חווים את הצד הקשה שלו ונדרשים להשקיע תשומת לב משמעותית לתיקון קשרים שנפגעו וליצירת קשרים חדשים.

גלגל המקצוע

בחלק מהמקרים גלגל המקצוע הוא עוגן חזק ומשמעותי בזמן משבר. זהו זמן טוב להשקיע בעבודה, להיעזר בחברים לעבודה, ליזום שינויים ותהליכים חדשים, הן בשביל להסיח את תשומת-הלב מן הכאב והתסכול והן למטרת חיזוק תחושות הערך והיכולת העצמית. צריך להבחין ולהיזהר משימוש-יתר בגלגל זה עד למצב שבו הגלגלים האחרים מוזנחים...

במקרים אחרים, נפגע גלגל זה בזמן המשבר באופן קשה, בייחוד למי שעבודתו תלויה ברמת החיוניות והיוזמה שלו (שנפגעת מאד בזמן משבר) ויש צורך ב"פיזיותרפיה" ממוקדת על מנת להחזירו לתפקוד תקין ומאוזן.

גלגל התחביבים

גם כאן, בדומה לגלגל החברים, אנחנו מגלים לפתע שחיי הפנאי שלנו הצטמצמו מאד בתוכנם, איכותם וכמותם, בעיקר בשל תביעות המשפחה והעבודה. הטעם והמשמעות שנתן לנו תהליך בניית ואחזקת המשפחה, מילא את מקומם של התחביבים ודחק הצידה את הצורך הטבעי לביטוי של חלקים אלו.

חלק זה חשוב מאד וחיוני בתהליך ההגדרה מחדש של ה"אני" ובבניה של חיים טובים עבורנו. התייחסות מחודשת לגוף שלנו, בחירה של ענף ספורט או כושר (חשוב גם לתהליך החזרה לסטטוס רווקות), פיתוח תחום יצירתי או אינטלקטואלי שהוזנח, הם רק חלק מהאפיקים הרלוונטיים להשקעת תשומת לב והם מהווים חלק חשוב מאד בתהליך האיחוי מחדש של השברים שאספנו מהרצפה...

אז מה עושים עם זה?

חלק מהגלגלים צריך לתקן, לחלק מהם צריך להחליף צמיג וחלקם אפילו צריכים ג'נט חדש (ועדיף מגנזיום, אם כבר מתחדשים...), בנוסף חייבים לאזן ביניהם, לטפל בתמסורות ובכל המנגנונים שמסנכרנים את שיתוף הפעולה שלהם וכמובן, לצאת לנסיעות בדיקה ולתקן איפה שצריך.

ליבי איתכם!

40 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page